פרשת רמדיה: עובדי משרד הבריאות בתחום יבוא מזון נידונו לעונשים מקלים / עו"ד גיל נדל, שי בבאי

פרשת רמדיה: עובדי משרד הבריאות בתחום יבוא מזון נידונו לעונשים מקלים / עו
בשנת 2003 פרצה פרשה שזעזעה את המדינה- עשרות תינוקות הובהלו לבתי החולים ברחבי הארץ כשהם במצב קשה ביותר. בהמשך, התברר כי התינוקות לוקים בכשל חמור במערכת העצבים וכשל זה הביא לבסוף למותם של שלושה תינוקות ולנזקים בלתי הפיכים לתינוקות נוספים. התברר כי אותם תינוקות צרכו מוצרים של חברת רמדיה שיובאו מגרמניה. מיד עם פרוץ הפרשה, נפתחה חקירה רחבת היקף אשר נתגבשה לכדי הגשת כתבי אישום פליליים בשנת 2009, כנגד עובדים בחברת רמדיה וכנגד בעלי תפקידים שונים במשרד הבריאות, ובהם עובדי תחנות הסגר ושירות המזון הארצי, אשר אחראים על הליכי יבוא מוצרי מזון לישראל.
לאחרונה, הוגש לאישורו של בית משפט השלום בפתח תקווה הסדר טיעון בין הפרקליטות לבין עובדי משרד הבריאות, במסגרתו סוכם על העונש שיוטל עליהם. גזר-הדין אינו נוגע לעובדי רמדיה.
 
עובדות המקרה:
 
מוצרי מזון שיוצרו בגרמניה על ידי חברת הומנה, יובאו לישראל על ידי חברת רמדיה. החברה קיבלה אישורים מוקדמים ליבוא המזון לישראל, אך בפועל, חלק מן המוצרים שיובאו לישראל היו בפורמולות שונות, בהרכב כימי שונה.
כחלק מהליך היבוא לישראל, מקבל כל יבואן אישור מוקדם ליבוא המזון, ועם הגעת המזון לארץ, בודקים עובדי משרד הבריאות אם קיימת התאמה בין המוצר שאושר לבין המוצר שיובא בפועל, אם באמצעות בדיקת מסמכים, ואם באמצעות בדיקת מעבדה. במקרה זה, הודו עובדי משרד הבריאות כי לא בדקו בבדיקת מעבדה את מוצרי המזון שיובאו אלא הסתפקו בבדיקת המסמכים.
 
הסדר הטיעון שסוכם:
 
במסגרת הסדר הטיעון, הגישה הפרקליטות כתב אישום המייחס לעובדי משרד הבריאות עבירה מופחתת (ביצוע מעשה העלול להפיץ מחלה). הוסכם בין הצדדים כי עובדי משרד הבריאות יודו במעשים המיוחסים להם וכי הפרקליטות תבקש להטיל על הנאשמים עבודות לתועלת הציבור, מבלי להרשיעם.
 
גזר-הדין:
 
בית המשפט ציין כי קיימת חשיבות לכבד הסדרי-טיעון, משום שהדבר תורם לחסכון בזמן שיפוטי יקר, ומאפשר את סיום ההליך במועד הקרוב יותר לביצוע העבירות.
 
במקרה זה, ציין בית המשפט כי הנאשמים שיתפו פעולה באופן מלא ובלב שלם, תוך מסירת מידע ומסמכים באופן רצוני, דבר אשר גם עזר בגיבוש מסקנות לעתיד. כמו כן, המטרה העיקרית בהעמדתם לדין של עובדי ציבור כגון עובדי משרד הבריאות בעבור מחדלים שהתרחשו אגב מילוי תפקידם, היא הרתעת עובדי ציבור נוספים מלהתנהל באדישות או בחוסר זהירות לנעשה סביבם, ומטרה זו הושגה מעצם קיום ההליך הפלילי, גם אם יכובד הסדר הטיעון.
 
לבסוף, בית המשפט ציין כי הנאשמים לא פעלו מתוך כוונה להרע, וכי הקשר בין פעולותיהם לנזק הוא רופף יחסית וכי הם כבר נענשו בדרך כלשהי מאחר ונוהל נגדם הליך פלילי.
 
על בסיס כל הנימוקים האמורים, בית המשפט קיבל את הסדר הטיעון, וקבע כי הנאשמים יבצעו עבודות למען הציבור על בסיס הודאתם במעשים, מבלי שיורשעו בפלילים.
 
סיכום ומסקנות:

 
אף שההליך הפלילי במקרה זה השיג את מטרות ההרתעה, טוב היה עושה בית המשפט אם היה משרטט בקווים כלליים את סטנדרט ההתנהגות הסביר המצופה מעובד של משרד הבריאות אשר מפקח על שחרור מזון מיובא, שכן הדבר אינו ברור מגזר-הדין. ברור שלא הגיוני לדרוש מעובד כזה לבצע בדיקת מעבדה בכל משלוח מיובא, אחרת הדבר יגרום לעיכובים מיותרים, ומצד שני, לא ברור מגזר-הדין היכן עובר קו הגבול.
 
(ת.פ. (שלום פתח-תקווה) 2613-08 מדינת ישראל נ' פרדריק בלק ואח', גזר-דין מיום 5.6.11, השופטת לב און. ב"כ הצדדים: לעובדי משרד הבריאות- עו"ד בר טל, עו"ד עמר, עו"ד פטמן, עו"ד לין, עו"ד וינטר קמר ועו"ד דוד. למדינה - עו"ד ממון,עו"ד רינצקי ועו"ד לוי מפרקליטות מחוז המרכז)
 
  __________________________
* האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.
 
* עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב.

מאמרים נוספים בתחום:

פורום סחר חוץ ושיווק בינ"ל
המכללה העסקית באיגוד לשכות המסחר מציעה פלטפורמה אינטרנטית בנושא סחר חוץ, יבוא / יצוא ושיווק בינלאומי שבו תוכלו לשאול שאלות ולקבל עצות ממיטב המומחים.
קרא עוד
קורס סוכני מכס
סוכן מכס הינו המקצוע הבכיר ביותר בעולם הסחר הבינלאומי ותפקידו לייצג את היבואן ו/או היצואן מול המכס, משרדי ממשלה ורשויות מוסמכות נוספות. סוכן המכס רשאי לייצג את לקוחותיו רק בתנאי שהוסמך על ידי אגף המכס וקיבל רישיון מטעמו.
קרא עוד
קורס משלחים בינלאומיים
ההתפתחות העצומה בסחר הבינלאומי בעשור האחרון הגדילה את הביקושים למקצועות המחויבים ברישיון מטעם אגף המכס והם הפכו לנדרשים יותר ויותר במיוחד עם עליית מערכת שער עולמי של רשות המסים בינואר 2018. זהו תחום מגוון , אשר פותח הזדמנויות לתעסוקה בחברות עמילות מכס , יבוא ויצוא .
התפקיד של המשלח הבינלאומי הינו לשנע מוצרים ממדינה למדינה ולצורך העיסוק בתחום הוא מחויב ברשיון מטעם אגף המכס . המשלח הבינלאומי אינו המוביל אלא מומחה המשמש כמתווך בין בעל המטען למוביל הבינלאומי.
קרא עוד
קורס פקידי רישוי
ההתפתחות העצומה בסחר הבינלאומי בעשור האחרון הגדילה את הביקושים למקצועות המחויבים ברישיון מטעם אגף המכס והם הפכו לנדרשים יותר ויותר במיוחד עם עליית מערכת שער עולמי של רשות המסים בינואר 2018. זהו תחום מגוון , אשר פותח הזדמנויות לתעסוקה בחברות עמילות מכס , יבוא ויצוא.
קרא עוד