הפיקוח האמריקאי על היצוא הדו-שימושי - הוספת Emerging Technologies

התפתחות במערכת האמריקאית, נוכח הרפורמה שנעשתה בחקיקה האמריקאית בתחום ה-export controls לאחרונה, במסגרתה מבקש הממשל להתייחס במסגרת משטר הפיקוח גם ל Emerging Technologies.

מכח ה-National Defense Authorization Act (NDAA) חוקק ב-2018 ה-Export Control Reform Act (ECRA). סעיף 1758 בו מסמיך את מחלקת הסחר האמריקאית “To establish appropriate controls, including interim controls, on the export, re-export, or transfer (in country) of emerging and foundational technologies. Under the Act, emerging and foundational technologies are those essential to the national security of the United State…”

כעת כדי להניע את התהליך פונה הקומרס לציבור ומיידע אותו שצפוי להתחיל תהליך בין סוכנותי, ותוך התייעצות עם הציבור, אשר צפוי להרחיב את היקף המוצרים המפוקחים בארה"ב בהקשר זה. המשמעות היא הרחבת רשימות הפיקוח באופן שיכלול טכנולוגיות חדשניות, ולדבר יש סיכוי להשפיע לרעה גם על חברות ישראליות, לרבות חברות רב לאומיות הפועלות בישראל ונמצאות בחזית הטכנולוגיה.

הודעת ה-BIS ברשומות הפדרליות מבקשת מהציבור להציע קריטריונים להגדרת טכנולוגיות פורצות דרך, החיוניות לביטחון הלאומי של ארה"ב וליתרון היחסי הצבאי או המודיעיני שלה. הקריאה מפרטת דוגמאות לטכנולוגיות מסוג זה: טכנולוגיות הבינה המלאכותית, רובוטיקה, טכנולוגיות ביומטריות ועוד. טכנולוגיות אלה צפויות להכנס לרשימת ה-CCL – ולפיכך יצטרפו לרשימת המוצרים המחויבים ברישיון יצוא.

ר' יותר בהרחבה הפוסט בעברית של הנספחות שלנו בוושינגטון בעניין זה: https://israel-trade.net/americas/2018/12/11/exportcontrol/
וכן לינק לפרסום של האמריקאים ב-Federal Register - https://www.gpo.gov/fdsys/pkg/FR-2018-11-19/pdf/2018-25221.pdf


באשר לקריאה למתן הערות מטעם הציבור – לוח הזמנים לכך הוארך ועכשיו המועד האחרון הוא ה-10.1.2018.