נגזר עונשו של עובד שסייע לחברה להעלים מסי יבוא / עו"ד גיל נדל, שי בבאי

נגזר עונשו של עובד שסייע לחברה להעלים מסי יבוא / עו
לאחרונה, אישר בית משפט השלום באשדוד הסדר טיעון במסגרתו הוטלו על עובד חברה שהורשע בסיוע להשתמטות מתשלום מיסי יבוא עבודות שירות וקנס כספי.
עובדות המקרה:
 
רשות המכס הגישה כתב אישום פלילי כנגד חברת גלובוס פוד אינטרנשיונל, וכנגד הבעלים ואחד העובדים, בחשד לבהשתמטות מתשלום מכס שיש לשלמו, הגשת רשימון כוזב, מסירת הצהרה בלתי נכונה, הטעיית פקיד מכס העלולה לפגוע במילוי תפקידו, מסירת ידיעה כוזבת או מסמך כוזב ועשיית מעשה כדי להתחמק מתשלום מס. כתב האישום ייחס התחמקות מתשלום מסי יבוא בסך של כ-300,000 ש"ח.
 
במסגרת הסדר טיעון שהושג בין עובד החברה לבין המדינה, הוסכם כי בתמורה להודאתו המלאה של העובד בעבירות המיוחסות לו, יופחתו האישומים והפרקליטות תבקש שלא להשית עליו עונש מאסר בפועל אלא עונש קל יותר.
 
גזר-הדין:
 
ראשית, בית המשפט ציין כי מגמת בתי המשפט, ככל שמדובר בעבירות מס, היא דווקא להחמיר בענישה של עברייני מס ולא לקבל הסדרי טיעון מקלים, וזאת משום שהאינטרס הציבורי מצדיק להרתיע את עברייני המס באמצעות ענישה חמורה.
 
יחד עם זאת, בית המשפט התייחס בכובד ראש לעובדה שעובד החברה רק "סייע" להעלמת המס, ולא הרוויח דבר מאותה העלמה (משום שהמס נחסך מן החברה ולא ממנו). כמו כן, בית המשפט התחשב בעברו הנקי של עובד החברה, בנסיבותיו האישיות ובנטייה הכללית לכיבוד הסדרי טיעון אליהם מגיעה המדינה עם נאשמים.
 
לאור האמור, אימץ בית המשפט את הסדר הטיעון וגזר על עובד החברה שישה חודשי עבודות שירות, שנים עשר חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים וקנס בסך 40,000 ש"ח.
 
(ת.פ. (שלום אשדוד) 1406-04 מדינת ישראל נ' חב' גלובוס פוד אינטרנשיונל בע"מ, גזר-דין מיום 16.6.11, השופט חיים חדש. ב"כ הצדדים: למר שמואלביץ - עו"ד עוזי נקש; למדינה - עו"ד אורלב ג'אנה)
 
  __________________________
* האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.
 
* עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב.

מאמרים נוספים בתחום:

פורום סחר חוץ ושיווק בינ"ל
המכללה העסקית באיגוד לשכות המסחר מציעה פלטפורמה אינטרנטית בנושא סחר חוץ, יבוא / יצוא ושיווק בינלאומי שבו תוכלו לשאול שאלות ולקבל עצות ממיטב המומחים.
קרא עוד
קורס סוכני מכס
סוכן מכס הינו המקצוע הבכיר ביותר בעולם הסחר הבינלאומי ותפקידו לייצג את היבואן ו/או היצואן מול המכס, משרדי ממשלה ורשויות מוסמכות נוספות. סוכן המכס רשאי לייצג את לקוחותיו רק בתנאי שהוסמך על ידי אגף המכס וקיבל רישיון מטעמו.
קרא עוד
קורס משלחים בינלאומיים
ההתפתחות העצומה בסחר הבינלאומי בעשור האחרון הגדילה את הביקושים למקצועות המחויבים ברישיון מטעם אגף המכס והם הפכו לנדרשים יותר ויותר במיוחד עם עליית מערכת שער עולמי של רשות המסים בינואר 2018. זהו תחום מגוון , אשר פותח הזדמנויות לתעסוקה בחברות עמילות מכס , יבוא ויצוא .
התפקיד של המשלח הבינלאומי הינו לשנע מוצרים ממדינה למדינה ולצורך העיסוק בתחום הוא מחויב ברשיון מטעם אגף המכס . המשלח הבינלאומי אינו המוביל אלא מומחה המשמש כמתווך בין בעל המטען למוביל הבינלאומי.
קרא עוד
קורס פקידי רישוי
ההתפתחות העצומה בסחר הבינלאומי בעשור האחרון הגדילה את הביקושים למקצועות המחויבים ברישיון מטעם אגף המכס והם הפכו לנדרשים יותר ויותר במיוחד עם עליית מערכת שער עולמי של רשות המסים בינואר 2018. זהו תחום מגוון , אשר פותח הזדמנויות לתעסוקה בחברות עמילות מכס , יבוא ויצוא.
קרא עוד