אריזה לקויה? על מחלוקת בין יבואן לחברת ביטוח בגין מטען שניזוק

אריזה לקויה? על מחלוקת בין יבואן לחברת ביטוח בגין מטען שניזוק
עו"ד גילנדל, קידר הללי
 
לאחרונה, קיבל בית משפט השלום בהרצליה תביעה של יבואן אריחי קרמיקה, שהוגשה נגד מבטחת המטען שניזוק בזמן ההובלה הימית. המבטחת טענה כי הפוליסה אינה בתוקף בשל אריזה לא מתאימה, אך הטענה נדחתה.
 
עובדות המקרה וטענות הצדדים:
 
חברת סמרה השקעות בינלאומיות ייבאה מטען של אריחי קרמיקה בשלוש מכולות. במהלך ההובלה הימית ניזוקו האריחים שבאחת המכולות ובגין נזק זה תבע היבואן את חברת הביטוח לתשלום תגמולי הביטוח, משום שהמשלוח היה מבוטח על ידה.
 
חברת הביטוח דחתה את דרישת התשלום וטענה כי האריחים לא היו ארוזים בקרטונים, הונחו בצורה אופקית (אריח על אריח) ולא בצורה אנכית (אריח צמוד לאריח) והנזק נגרם כתוצאה ישירה מאריזה לא מתאימה. חברת הביטוח טענה כי פוליסת הביטוח מחריגה כיסוי לנזק שנגרם כתוצאה מאריזה לא מתאימה, כמו שהתרחש במקרה שלנו.
 
נוסח התנייה בפוליסת הביטוח חייב: "packing in accordance with customary usage for such shipments", והשאלה הייתה האם אכן המטען נארז בצורה מקובלת.
 
פסק-הדין:
 
בית המשפט קבע כי מרגע שהיבואן מוכיח שהמשלוח היה מבוטח, הנטל להוכיח כי הביטוח לא היה בתוקף, בשל תניית האריזה, מוטל על חברת הביטוח.
 
בית המשפט קבע כי הפרשנות הראויה לתניית האריזה היא שאין מדובר באריזה שתמנע כל נזק אפשרי, אלא מדובר בהקלה, המסתפקת באריזה מקובלת.
למרות שבפני בית המשפט הובאו עדויות שאריזה אנכית מגנה טוב יותר על האריחים, הוכח כי מקובל לשלוח אריחים גם באריזה אופקית, והרי במשלוח זה היו אריחים שנארזו בצורה כזו ולא ניזוקו.
 
בסופו של דבר, קבע בית המשפט כי האריזה הייתה מקובלת, דחה את טענות חברת הביטוח, וחייב אותה לשלם ליבואן סך של כ-22,000 ש"ח בתוספת הוצאות של 4,000 ש"ח.
 
 
(תא"מ (שלום הרצליה) 3870-04-10 סמרה השקעות בינלאומיות בע"מ נ' סוכנויות פלתורס ביטוח בע"מ, פסק דין מיום 21.6.11, השופט אבי שליו. שמות ב"כ הצדדים לא צוינו)
__________________________
* האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.
 
* עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב.

מאמרים נוספים בתחום:

פורום סחר חוץ ושיווק בינ"ל
המכללה העסקית באיגוד לשכות המסחר מציעה פלטפורמה אינטרנטית בנושא סחר חוץ, יבוא / יצוא ושיווק בינלאומי שבו תוכלו לשאול שאלות ולקבל עצות ממיטב המומחים.
קרא עוד
קורס סוכני מכס
סוכן מכס הינו המקצוע הבכיר ביותר בעולם הסחר הבינלאומי ותפקידו לייצג את היבואן ו/או היצואן מול המכס, משרדי ממשלה ורשויות מוסמכות נוספות. סוכן המכס רשאי לייצג את לקוחותיו רק בתנאי שהוסמך על ידי אגף המכס וקיבל רישיון מטעמו.
קרא עוד
קורס משלחים בינלאומיים
ההתפתחות העצומה בסחר הבינלאומי בעשור האחרון הגדילה את הביקושים למקצועות המחויבים ברישיון מטעם אגף המכס והם הפכו לנדרשים יותר ויותר במיוחד עם עליית מערכת שער עולמי של רשות המסים בינואר 2018. זהו תחום מגוון , אשר פותח הזדמנויות לתעסוקה בחברות עמילות מכס , יבוא ויצוא .
התפקיד של המשלח הבינלאומי הינו לשנע מוצרים ממדינה למדינה ולצורך העיסוק בתחום הוא מחויב ברשיון מטעם אגף המכס . המשלח הבינלאומי אינו המוביל אלא מומחה המשמש כמתווך בין בעל המטען למוביל הבינלאומי.
קרא עוד
קורס פקידי רישוי
ההתפתחות העצומה בסחר הבינלאומי בעשור האחרון הגדילה את הביקושים למקצועות המחויבים ברישיון מטעם אגף המכס והם הפכו לנדרשים יותר ויותר במיוחד עם עליית מערכת שער עולמי של רשות המסים בינואר 2018. זהו תחום מגוון , אשר פותח הזדמנויות לתעסוקה בחברות עמילות מכס , יבוא ויצוא.
קרא עוד