איך יסווגו מכונות להכנת משקאות עם פונקצית הגזה? / עו"ד גיל נדל, עו"ד עומר וגנר

כידוע, צו תעריף המכס שלפיו מסווגים טובין מבוסס על השיטה ההרמונית של ארגון המכס העולמי. על אף שהצו והשיטה מפורטים מאד ומנסים לתאר במדויק את כל סוגי הסחורות, עדיין עשויות להיווצר מחלוקות, בין היתר ביחס למכונות המסוגלות לבצע מספר רב של פונקציות, כאשר יש להכריע מה הפונקציה העיקרית של המכונה.
לאחרונה, בתאריך 8.8.11, פורסמה הנחיית סיווג על ידי המעריך הראשי הארצי, ד"ר בוריס גינזבורג, הקובעת כי מכונות להכנה של מים קרים או חמים הכוללים אפשרות של הגזה, יסווגו בפרט המתייחס למכונות לקירור מים. זו לשון ההנחייה:
 
"מכונה להכנה ולמזיגה של מים קרים, מים חמים או מי סודה, הכוללת בתוכה: מתקן לקירור מים (מדחס, מעבה ומאייד), מתקן לחימום מים (גוף חימום) ומתקן הגזה (מבוסס על בלון גז פחמן דו חמצני מתחלף) סיווגה לפי הפונקציה העיקרית שלה בפרט המכס 84.18 בסעיף 6930".
 
פרט 84.18-6930 שלפי ההנחייה יש לסווג בו את המכונות, מתייחס ל: "מכשיר חשמלי לצינון או לקירור של מים או של משקאות קלים, עם או בלי התקן עירבוב, מהסוג המשמש במשרדים או בבתי עסק קמעוניים".
 
הנחיית הסיווג מסתמכת על כלל 3 לחלק ה-XVI לצו תעריף המכס, הקובע כי את הסיווג של מכונה בעלת מספר פונקציות, יש לקבוע על הפונקציה העיקרית:
 
"אלא אם ההקשר מחייב אחרת, מכונות מורכבות (COMPOSITE MACHINES), הכוללות שתי מכונות או יותר המותקנות יחדיו כשלמות אחת ומכונות אחרות שתוכננו למטרת ביצוע שתי פונקציות או יותר, משלימות או תחליפיות, מסווגות כאילו הן כוללות רק אותו המרכיב או רק אותה המכונה המבצעים את הפונקציה העיקרית".
 
אך האם באמת פונקציית קירור המים במכונה כזו, היא הפונקציה העיקרית?
 
הנחייה זו מזכירה מחלוקת דומה שהוכרעה בשנת 1998 בבית המשפט המחוזי בירושלים, בפרשת תנה תעשיות בע"מ נ' רשות המכס (ת.א. 1447/96). באותו מקרה, נדרש בית המשפט להכריע מהי הפונקציה העיקרית של מתקן לטיהור וסינון מים, אשר מספק גם מים קרים וחמים- האם פונקצית הקירור, כטענת רשות המכס, או פונקצית הסינון והטיהור, כטענת היבואן. 
 
באותו מקרה, הכריע בית המשפט כי יש לסווג את המכונה על פי פונקצית הסינון והטיהור, בין היתר משום שפונקציה זו פועלת תמיד ולא ניתן לכבות אותה, בעוד המכשיר מסוגל לפעול גם ללא קירור מים (משום שהוא מסוגל להוציא גם מים חמים). בנוסף, נעזר בית המשפט בכלל שובר השוויון המצוי בסעיף 3(3)(ג) לצו המסגרת, הקובע כי כאשר לא קיים פרט המתאר את הטובין במדויק, הם יסווגו על פי הפרט המופיע כאחרון בסדר המספור.
 
בענייננו, ההנחייה אמנם עוסקת במכונה שונה בה אין סינון או טיהור של מים, אלא שהיא כוללת קירור, חימום ואספקת מים מוגזים.
 
לדעתנו, לא ניתן לקבוע בצורה כה גורפת כי דווקא פונקצית קירור המים שבמכונה, היא הפונקציה העיקרית, כפי שנקבע בהנחייה. לדעתנו, כל אחת מן הפונקציות שבמכונה, בין אם קירור, חימום, או הגזה, היא פונקצית שוות ערך לרעותה. לאנשים שונים העדפות שונות: חלק מעדיפים שתיית מים קרים, חלק מעדיפים שתייה חמה, וחלק מעדיפים שתייה מוגזת.
 
נקודה נוספת היא שקיימות מכונות פשוטות יותר, בהן קיימות פונקציות של קירור וחימום בלבד, ללא הגזה. דווקא פונקצית ההגזה היא מיוחדת יותר, וניתן להניח שמי שירכש מכונה כזו, יעשה זאת בשל פונקציה זו.
 
בכל מקרה, לדעתנו, היה מן הראוי לקבוע כי למכונה מסוג כזה אין כל פונקציה עיקרית, וכי היא תסווג בהתאם לפרט המופיע כאחרון בסדר הופעת הפרטים בצו.
 
 
__________________________
* האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.
 
* עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב.

מאמרים נוספים בתחום:

פורום סחר חוץ ושיווק בינ"ל
המכללה העסקית באיגוד לשכות המסחר מציעה פלטפורמה אינטרנטית בנושא סחר חוץ, יבוא / יצוא ושיווק בינלאומי שבו תוכלו לשאול שאלות ולקבל עצות ממיטב המומחים.
קרא עוד
קורס סוכני מכס
סוכן מכס הינו המקצוע הבכיר ביותר בעולם הסחר הבינלאומי ותפקידו לייצג את היבואן ו/או היצואן מול המכס, משרדי ממשלה ורשויות מוסמכות נוספות. סוכן המכס רשאי לייצג את לקוחותיו רק בתנאי שהוסמך על ידי אגף המכס וקיבל רישיון מטעמו.
קרא עוד
קורס משלחים בינלאומיים
ההתפתחות העצומה בסחר הבינלאומי בעשור האחרון הגדילה את הביקושים למקצועות המחויבים ברישיון מטעם אגף המכס והם הפכו לנדרשים יותר ויותר במיוחד עם עליית מערכת שער עולמי של רשות המסים בינואר 2018. זהו תחום מגוון , אשר פותח הזדמנויות לתעסוקה בחברות עמילות מכס , יבוא ויצוא .
התפקיד של המשלח הבינלאומי הינו לשנע מוצרים ממדינה למדינה ולצורך העיסוק בתחום הוא מחויב ברשיון מטעם אגף המכס . המשלח הבינלאומי אינו המוביל אלא מומחה המשמש כמתווך בין בעל המטען למוביל הבינלאומי.
קרא עוד
קורס פקידי רישוי
ההתפתחות העצומה בסחר הבינלאומי בעשור האחרון הגדילה את הביקושים למקצועות המחויבים ברישיון מטעם אגף המכס והם הפכו לנדרשים יותר ויותר במיוחד עם עליית מערכת שער עולמי של רשות המסים בינואר 2018. זהו תחום מגוון , אשר פותח הזדמנויות לתעסוקה בחברות עמילות מכס , יבוא ויצוא.
קרא עוד