מתי יידרש תובע-יבואן פלסטיני להפקיד בבית המשפט את הוצאות התביעה? / עו"ד גיל נדל, גלעד פז

יבואנים רבים מגישים תביעות נגד רשות המכס או גורמים אחרים בשרשרת הלוגיסטיקה, כמו חברות ספנות, משלחים בינלאומיים או מחסנים.
במצב בו היבואן הוא תושב הרשות הפלסטינית, האם דינו צריך להיות שונה מיבואן ישראלי, בעניין הפקדת ערבות להוצאות הנתבע, עוד בטרם הוכרעה התביעה?
 
בעניין זה פסק לאחרונה בית משפט השלום באשדוד.
 
עובדות המקרה וטענות הצדדים:
 
אבו נאמוס, שהוא יבואן פלסטיני, טען כי איחסן במחסן בבעלות המדינה מכולה ובתוכה 519 קרטונים של מכנסי ג'ינס, אשר את חלקם הספיק להוציא מאחסנה. לטענתו של היבואן במחסנים של המדינה נשארו 111 קרטונים, אשר נמכרו ע"י המדינה בהמשך לסוחר ירושלמי. לכן, הגיש היבואן תביעה נגד המחסן בסך של למעלה מ-300,000 ש"ח.
 
על מנת להקשות את דרכו של היבואן לבית המשפט, דרש המחסן כי היבואן יפקיד ערבון כתנאי לבירור התביעה, כאשר אותו ערבון נועד לתשלום הוצאות המשפט של המחסן, במידה והיבואן יפסיד במשפט.
 
המחסן טען, כי תושבי רצועת עזה נחשבים כתושבי חוץ, ובמידה והיבואן יפסיד במשפט ויוטלו עליו הוצאות, לא ניתן יהיה לגבות את ההוצאות הללו באמצעות ההוצאה לפועל, בהיעדר שיתוף פעולה בין מדינת ישראל והרשות הפלסטינית, לעניין אכיפת פסקי-דין. המחסן טען גם כי סיכויי התביעה קלושים, וכי זהו שיקול נוסף לחיוב בערבון.
 
החלטת בית המשפט:
 
השופט אלון רום, שדן בבקשה, קבע כי העובדה שהתובע-היבואן הינו תושב רצועת עזה אינה מהווה את השיקול היחידי בהחלטה האם לחייבו להפקיד ערבון. השופט קבע כי בשלב זה כלל לא ברור מהם סיכויי ההצלחה של התביעה, ובשלב זה, מדובר בגרסה מול גרסה ולכן כפות המאזניים מאוזנות. מנגד, ציין השופט כי היבואן התובע לא הוכיח כי מצבו הכלכלי קשה עד כדי כך שחיובו בערובה יחסום את דרכו לבית המשפט.
 
על מנת לאזן בין זכויותיו של היבואן התובע לקבל את יומו בבית המשפט, לבין זכותו של המחסן לזכות בהוצאותיו במידה והיבואן יפסיד במשפט, בחר השופט רום לחייב את היבואן להפקיד ערבון בסכום סימלי של 7000 ש"ח בלבד.
 
[ת"א (שלום אשדוד) 41580-01-11 אבו נאמוס נ' דקל מחסני ערובה בע"מ, החלטה מיום 29.12.11, השופט אלון רום. שמות ב"כ הצדדים לא צוינו].
 
__________________________
* האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.
 
* עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב.

מאמרים נוספים בתחום:

פורום סחר חוץ ושיווק בינ"ל
המכללה העסקית באיגוד לשכות המסחר מציעה פלטפורמה אינטרנטית בנושא סחר חוץ, יבוא / יצוא ושיווק בינלאומי שבו תוכלו לשאול שאלות ולקבל עצות ממיטב המומחים.
קרא עוד
קורס סוכני מכס
סוכן מכס הינו המקצוע הבכיר ביותר בעולם הסחר הבינלאומי ותפקידו לייצג את היבואן ו/או היצואן מול המכס, משרדי ממשלה ורשויות מוסמכות נוספות. סוכן המכס רשאי לייצג את לקוחותיו רק בתנאי שהוסמך על ידי אגף המכס וקיבל רישיון מטעמו.
קרא עוד
קורס משלחים בינלאומיים
ההתפתחות העצומה בסחר הבינלאומי בעשור האחרון הגדילה את הביקושים למקצועות המחויבים ברישיון מטעם אגף המכס והם הפכו לנדרשים יותר ויותר במיוחד עם עליית מערכת שער עולמי של רשות המסים בינואר 2018. זהו תחום מגוון , אשר פותח הזדמנויות לתעסוקה בחברות עמילות מכס , יבוא ויצוא .
התפקיד של המשלח הבינלאומי הינו לשנע מוצרים ממדינה למדינה ולצורך העיסוק בתחום הוא מחויב ברשיון מטעם אגף המכס . המשלח הבינלאומי אינו המוביל אלא מומחה המשמש כמתווך בין בעל המטען למוביל הבינלאומי.
קרא עוד
קורס פקידי רישוי
ההתפתחות העצומה בסחר הבינלאומי בעשור האחרון הגדילה את הביקושים למקצועות המחויבים ברישיון מטעם אגף המכס והם הפכו לנדרשים יותר ויותר במיוחד עם עליית מערכת שער עולמי של רשות המסים בינואר 2018. זהו תחום מגוון , אשר פותח הזדמנויות לתעסוקה בחברות עמילות מכס , יבוא ויצוא.
קרא עוד