בית המשפט: המתווך אינו אחראי לאי-אספקת הסחורה / עו"ד גיל נדל, עו"ד מורן עוז

לאחרונה, ניתן פסק-דין על ידי בית המשפט השלום בתל אביב הדן בתביעה כספית של חברה אשר התקשרה עם מתווכת, לצורך הזמנת ואספקת בגדים מסין.

בית המשפט קבע כי החברה עצמה אשמה בכך שחלק מהבגדים לא סופקו לה, ולכן, אין לה אלא להלין על עצמה.
עובדות המקרה וטענות הצדדים:
 
חברה העוסקת בייצור, שיווק ומכירתם של בגדים ואביזרי אופנה ("החברה") פנתה למתווכת אשר מעניקה שירותי תיווך ליבואנים ולסיטואני ביגוד ישראלים, איתור אחר יצרן המתאים בסין וסיוע בביצוע ההזמנות ("המתווכת"), והזמינה דרכה בגדים שונים כאשר מועד האספקה נקבע מראש וסך ההזמנה נאמד בכ-105,000 דולר.
 
לטענת החברה, היא שילמה על חשבון עלות הסחורה מקדמה בסך של 15,000$ כאשר היתרה הייתה אמורה להיות משולמת על ידה במועד האספקה. לטענתה, ההזמנה סופקה באופן חלקי והמתווכת הודיעה כי לא תוכל לספק את כל הסחורה במלואה.
 
על כן, הסכימה החברה להקטין את ההזמנה, והוציאה הזמנה חדשה עבור סחורה בסך של כ-42,000 דולר. עם זאת, לטענת החברה, ההזמנה החדשה לא סופקה והיא נותרה ללא סחורה בחנויותיה, כך שנגרמו לה נזקים כספיים רבים וכן פגיעה בשמה הטוב. לכן, הוגשה תביעה על סך של כ-150,000 ש"ח.
 
מנגד, טענה המתווכת כי התקשרותה עם החברה הייתה למתן שירותי תיווך מול היצרנים הסינים בלבד וכי הבגדים לא הוזמנו ממנה, כי אם מהיצרנים שבתיווכה. לטענתה, החברה שילמה עבור חלק מהסחורה ואכן סחורה זו סופקה.
 
לטענת המתווכת, החברה לא שילמה דבר עבור הסחורה שלא סופקה ובחרה באופן מודע שלא לרכוש אותה, וממילא אין לה כל עילת תביעה כנגד המתווכת ולמעשה, אלו המתווכת והיצרן הסיני שניזוקו וכל זאת באשמת החברה.
  קביעת בית המשפט:
 
בית המשפט קבע כי טענתה של החברה לעניין הנזק שנגרם לה הייתה כללית מידי ונעדרת פירוט אשר נדרש מקום בו צריך לבסס עליה חיוב כספי. 
 
למעשה, בית המשפט קבע כי החברה רכשה סחורה חלופית לזו שהגיעה מחו"ל, ובכך צמצמה את נזקיה, עם זאת החברה לא ציינה את היקף הסחורה החלופית ואת התמורה ששולמה בגינה או באיזה מחיר נמכרה. בנסיבות אלה, קבע בית המשפט כי לא ניתן לאמוד את נזקי החברה גם לו היה ניתן להגיע למסקנה, כי נגרמו נזקים והם תוצאה של מעשי המתווכת.
 
בית המשפט קבע כי מכלל הראיות שהוצגו לפניו עולה כי החברה ביצעה הזמנה של בגדים אשר כללה שלושה חלקים, בעוד שהחברה שילמה מקדמה בסך של כ-10% מכלל ההזמנות. בכל הנוגע לסחורה אשר לא סופקה על ידי המתווכת, בית המשפט מצא כי סוכמו תנאים חדשים ביחס למחיר והיקף ההזמנה, עם זאת החברה לא עמדה בחלקה בהזמנה החדשה ועל כן המתווכת מכרה הזמנה זו לצד ג'.
 
בסופו של דבר, בית המשפט קבע כי למעשה החברה לא שכנעה אותו כי האיחור באספקת הסחורה גרם לנזק כלשהו.
 
לפיכך, בית המשפט דחה את תביעת החברה אך נמנע מלחייבה בהוצאות.
 
[ת.א. (שלום ת"א) 41103-12-09 אל.סי. ויאקיקי - פולו בע"מ נ' גרמנט סנטר אג'נסי בע"מ. בפני השופט רחמים כהן. פסק דין מיום 10.1.12. ב"כ הצדדים: לחברה-  עו"ד יוסף אופנהיים, למתווכת - עו"ד רונן אהרוני]
 
__________________________
* האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.
 
* עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב.

מאמרים נוספים בתחום:

פורום סחר חוץ ושיווק בינ"ל
המכללה העסקית באיגוד לשכות המסחר מציעה פלטפורמה אינטרנטית בנושא סחר חוץ, יבוא / יצוא ושיווק בינלאומי שבו תוכלו לשאול שאלות ולקבל עצות ממיטב המומחים.
קרא עוד
קורס סוכני מכס
סוכן מכס הינו המקצוע הבכיר ביותר בעולם הסחר הבינלאומי ותפקידו לייצג את היבואן ו/או היצואן מול המכס, משרדי ממשלה ורשויות מוסמכות נוספות. סוכן המכס רשאי לייצג את לקוחותיו רק בתנאי שהוסמך על ידי אגף המכס וקיבל רישיון מטעמו.
קרא עוד
קורס משלחים בינלאומיים
ההתפתחות העצומה בסחר הבינלאומי בעשור האחרון הגדילה את הביקושים למקצועות המחויבים ברישיון מטעם אגף המכס והם הפכו לנדרשים יותר ויותר במיוחד עם עליית מערכת שער עולמי של רשות המסים בינואר 2018. זהו תחום מגוון , אשר פותח הזדמנויות לתעסוקה בחברות עמילות מכס , יבוא ויצוא .
התפקיד של המשלח הבינלאומי הינו לשנע מוצרים ממדינה למדינה ולצורך העיסוק בתחום הוא מחויב ברשיון מטעם אגף המכס . המשלח הבינלאומי אינו המוביל אלא מומחה המשמש כמתווך בין בעל המטען למוביל הבינלאומי.
קרא עוד
קורס פקידי רישוי
ההתפתחות העצומה בסחר הבינלאומי בעשור האחרון הגדילה את הביקושים למקצועות המחויבים ברישיון מטעם אגף המכס והם הפכו לנדרשים יותר ויותר במיוחד עם עליית מערכת שער עולמי של רשות המסים בינואר 2018. זהו תחום מגוון , אשר פותח הזדמנויות לתעסוקה בחברות עמילות מכס , יבוא ויצוא.
קרא עוד