מהן אבני היסוד של כל עסק מצליח?

משפט ידוע אומר שלכל מגדל גבוה שנבנה חייב להיות בסיס איתן. אפשר להשליך את המשפט על התחום העסקי ולומר, שהבסיס לכל עסק מצליח הוא לוגיסטיקה מתוחכמת שמניעה אותו על ידי רכש נכון. יחד עם זאת, לא הרבה מכירים את התחומים האלו ומודעים לחשיבותם הרבה. מה בדיוק אומר לימודי רכש ולוגיסטיקה? ולמה כדאי להשקיע וללמוד את זה?
המילה החלופה בעברית ללוגיסטיקה הינה שילוח. הלוגיסטיקה או השילוח מכונים תורת התהליך. משמעות תורת התהליך היא למצוא את הפריט הנכון במקום הנכון ובזמן הנכון. המילים לוגיסטיקה ורכש מעוררים ברובנו אסוציאציות לשירות הצבאי (בין אם לחיוב או שלילה), האסוציאציה הזו אינה טבועה כך סתם. כשהמקצוע היה עוד בחיתוליו, הוא הגיע מן העולם הצבאי, משמעותו אז הייתה אספקת תחמושת ללוחמים. אט אט החל התחום לחלחל גם לארגונים, עסקים ומוסדות. עם העלייה בפופולאריות והשימוש באינטרנט, השתנה גם תחום הלוגיסטיקה והרכש.
 
 ניהול לוגיסטי

ניהול לוגיסטי נכון משמעו ניהול של זרימת משאבים או ידע או מוצרים, מנקודה א' אל נקודה ב'. בעולם העסקי המודרני, המאופיין בדינאמיות ודורש תשומת לב להרבה פרטים, עולם הלוגיסטיקה והרכש מקבל משמעות חדשה. הרבה ארגונים משקיעים סכומים נכבדים בתפעול וניהול מערך לוגיסטי כראוי, שיתאימו וימנפו את מטרות הארגון. כמעט ובלתי אפשרי עבור עסק להתנהל ללא מערך לוגיסטי המתפקד כראוי. הסביבה העסקית הגלובלית, מחייבת כל עסק לנהל מערך רכש ולוגיסטי מאורגן עד לפרטים הקטנים, כדי שישרוד בשוק. לוגיסטיקה נבונה מתרחשת בזכות רכש שנעשה בצורה חכמה.

תחום הלוגיסטיקה והרכש מהווים מטריה אחת של כמה מקצועות תחתיהם: יבוא, יצוא, ניהול, הצעות מחיר, היבטים משפטיים ועוד ועוד. כל אילו מצריכים לימודים עיוניים מקצועיים, הכשרה ומתן כלים מעשיים להצלחה. מערכות ההשכלה הגבוהות בארץ הבינו את המגמה הזו, וכיום הן מציעות מגוון מסלולים ללימודים, הן לתואר אקדמאי והן לימודי תעודה. במכללה העסקית של לשכת המסחר ת"א יש קורס ניהול רכש, קניינות ולוגיסטיקה, לצד עוד שני קורסים דומים באופיים: ניהול רכש והספקה בכיר וניהול לוגיסטיקה ומחסן ממוחשב. מטרתם של שלושת הקורסים דומה, והיא להקנות ידע תיאורטי ולתת כלים מעשיים שימושיים בתחום.
 
ניהול רכש, קניינות ולוגיסטיקה

אם אתם עובדים במחלקות רכש, לוגיסטיקה, יבואנים, חברות המספקות שירותים כלשהם, או מתעניינים ורוצים להכניס רגל בתחום, ייתכן ותיתקלו בקשיים רבים: כמו סביבה דינאמית ותובענית, עבודה תחת לחץ, עודף ידע תיאורטי וכדומה. בעידן של גלובליזציה בו ארגונים גדלים, מתפתחים והופכים לבינלאומיים- לרכש ולוגיסטיקה יש מקום של כבוד בהתקדמות זו, הם מהווים תנאי הכרחי להצלחת העסק כולו. אם קראתם עד לפה, סביר להניח שלא תרצו שהעסק שלכם יהיה הבא ליפול, ותעדיפו להשקיע זמן בלימודים- ואחר כך לקצור פירות. אם אתם מתלבטים היכן ללמוד, כדאי שתבחרו מקום שיכשיר אתכם בטכניקות שונות וייתן לכם כלים שימושיים תוך כדי לימודים.

מאמרים נוספים בתחום:

קורס ניהול תפעול בכיר - AOM

עולם התפעול מקבל משמעות מרכזית בהצלחת ארגונים עסקיים ושירותיים. מרכזיותו וחשיבותו של התפעול בתוך הארגון מחייבת את כל העוסקים בתחום לעשות שימוש בכלים מתקדמים ודורשת תהליך הכשרה יסודי ומקיף.

קרא עוד
קורס ניהול רכש והספקה בכיר - CPSM

ISM ( Institute for Supply Management )  שהינו מכון אמריקאי לניהול ההספקה,  פועל במעל 80 מדינות ברחבי העולם.

הארגון נוסד ב-1915 ומטרתו מאז שנוסד ועד היום הינה להוביל, לקדם ולשרת את מקצוע ניהול הרכש וההספקה  והוא חבר וותיק מאוד בפדרציה הבינלאומית לניהול רכש והספקה
קרא עוד
קורס ניהול לוגיסטיקה ומחסן ממוחשב בכיר

בשנים האחרונות אנו עדים יותר ויותר על ההתפתחויות מרחיקות לכת בעולם ניהול הלוגיסטיקה והמחסן הממוחשב וזאת לאור הגלובליזציה והפיתוחים הטכנולוגיים שמשפיעים ומייעלים את ניהול שרשרת האספקה בארגון.

קרא עוד
קורס ניהול רכש, קניינות ולוגיסטיקה - PLM
עולם הרכש עובר מהפכה שקטה הכוללת שינויים בראיית מעמדו של הרכש בתוך הארגון ושילובו בשרשרת ההספקה הארגונית.
קרא עוד