בית המשפט הכריע במחלוקת לגבי סיווג טובין לטובת היבואן / עו"ד אביגדור דורות

בית משפט השלום בחיפה קיבל את תביעתו של יבואן לסעד הצהרתי כנגד רשות המסים – אגף המכס והמע"מ, והיבואן יקבל את מרבית המסים ששילם בחזרה. (ת.א (חי') 10436/07 דוד בירק  נ'  מדינת ישראל – אגף המכס והמע"מ).

העובדות וטענות הצדדים:
התובע עוסק בייבוא טובין שונים מחו"ל, ובשנת 1998 החל לייבא מלטביה משקה אשר ידוע בכינוי "בלזם". מדובר במשקה אלכוהולי בעל ריכוז אלכוהול גבוה, המכיל תמציות צמחים או פרחים, וידוע בפולקלור הרוסי והבלקני כבעל סגולות מרפא. התובע נהג לסווג את המשקה תחת פרט מכס 22.08-9021 אשר עוסק במשקאות מסוג "סווידיש ביטר" ודומיו – אשר מהווים תוסף מזון המבוסס על תמציות פרחים. בשנת 2004 קיבל התובע הודעות גירעון מהנתבעת, לפיהן יש לסווג את משקה הבלזם בפרט מכס אחר, אשר עוסק במשקאות אחרים. 
התובע טען כי הבלזם הינו משקה אלכוהולי מסוג "ביטר", שכן הוא נצטרך כתוסף למשקאות מסוגים שונים (קפה, תה) והוא אינו משקה "עצמאי" הנצרך במסבאות, אלא משני בלבד למשקה או למאכל אליו הוא מתווסף. 
הנתבעת טענה כי יש לסווג את המשקה בפרט המכס כקביעתה, וזאת שכן מדובר במשקה השונה באופן מהותי ממשקה ה"סווידיש ביטר", שכן מצוי בו ריכוז האלכוהול הגבוה, וכי לטענתה ניתן לצרוך אותו באופן עצמאי. כמו כן, טענה הנתבעת כי הבלזם אינו תוסף תזונה על פי הדין הישראלי, כי הוא נמכר בחנויות לממכר משקאות אלכוהוליים וזאת לעומת משקה הסווידיש ביטר אשר נמכר בחנויות פארמה ובתי מרקחת. 
 
 
פסק דינו של בית המשפט
בית המשפט קיבל את עמדת התובע בדבר הסיווג המתאים למשקה הבלזם. בית המשפט קבע כי התובע הוכיח כראוי כי המשקה מבוסס על צמחי מרפא, וכי תפקיד האלכוהול במשקה הינו לשמר ולמוסס את תמציות הצמחים המצויות בו. כמו כן, התובע הוכיח כי האופן המומלץ והנהוג לצריכת משקה הבלזם הוא כתוסף למזונות או משקאות אחרים, ולא באופן עצמאי.
בית המשפט ניתח את התנאים הצריכים להתקיים על מנת שהמשקה יחסה תחת פרט מכס 9021, וקבע כי משקה הבלזם עומד בתנאים הנ"ל. בית המשפט קבע כי אכן הבלזם אינו תוסף תזונה לפי החוק הישראלי, אולם אין זה סותר את היותו תוסף מזון, ודי בכך על מנת לעמוד בדרישות לסיווג המשקה תחת פרט המכס הנטען על ידי התובעת. 
אולם, משהוכח על ידי הנתבעת כי בשנת 2010 חל שינוי בפרט המכס הנטען על ידי התובע, קבע בית המשפט כי הוא מקבל את טענות התובע עד ליום שינוי פרט המכס. על כן, קבע בית המשפט כי יש להשיב לתובע את מלוא המסים ששילם ביתר, בצירוף הפרשי ריבית והצמדה כחוק. כמו כן נפסקו לטובת התובע גם הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בסך 23,000 ₪. 
התובע יוצג ע"י עו"ד הופמן ופישמן, והנתבעת יוצגה ע"י עו"ד ליפשיץ. 

מחבר מאמר זה הינו שותף במשרד עו"ד איתן, מהולל ושדות ומחבר הספר "דיני מכס וסחר חוץ" אשר יצא לאור בוצאה של לשכת המסחר ת"א והמרכז.

מאמרים נוספים בתחום:

פורום סחר חוץ ושיווק בינ"ל
המכללה העסקית באיגוד לשכות המסחר מציעה פלטפורמה אינטרנטית בנושא סחר חוץ, יבוא / יצוא ושיווק בינלאומי שבו תוכלו לשאול שאלות ולקבל עצות ממיטב המומחים.
קרא עוד
קורס סוכני מכס
סוכן מכס הינו המקצוע הבכיר ביותר בעולם הסחר הבינלאומי ותפקידו לייצג את היבואן ו/או היצואן מול המכס, משרדי ממשלה ורשויות מוסמכות נוספות. סוכן המכס רשאי לייצג את לקוחותיו רק בתנאי שהוסמך על ידי אגף המכס וקיבל רישיון מטעמו.
קרא עוד
קורס משלחים בינלאומיים
ההתפתחות העצומה בסחר הבינלאומי בעשור האחרון הגדילה את הביקושים למקצועות המחויבים ברישיון מטעם אגף המכס והם הפכו לנדרשים יותר ויותר במיוחד עם עליית מערכת שער עולמי של רשות המסים בינואר 2018. זהו תחום מגוון , אשר פותח הזדמנויות לתעסוקה בחברות עמילות מכס , יבוא ויצוא .
התפקיד של המשלח הבינלאומי הינו לשנע מוצרים ממדינה למדינה ולצורך העיסוק בתחום הוא מחויב ברשיון מטעם אגף המכס . המשלח הבינלאומי אינו המוביל אלא מומחה המשמש כמתווך בין בעל המטען למוביל הבינלאומי.
קרא עוד
קורס פקידי רישוי
ההתפתחות העצומה בסחר הבינלאומי בעשור האחרון הגדילה את הביקושים למקצועות המחויבים ברישיון מטעם אגף המכס והם הפכו לנדרשים יותר ויותר במיוחד עם עליית מערכת שער עולמי של רשות המסים בינואר 2018. זהו תחום מגוון , אשר פותח הזדמנויות לתעסוקה בחברות עמילות מכס , יבוא ויצוא.
קרא עוד