כיצד מקבלים הלוואה בערבות מדינה / רו"ח חזי כהן ודרור כהן

הלוואה בערבות מדינה, כשמה כן היא, הלוואה חוץ בנקאית שניתנת דרך הבנקים : אוצר החייל, הבינלאומי הראשון או בנק פאג"י בערבות 70% של המדינה ו 30% של מקבל ההלוואה, לאחר אישור הקרן לעידוד עסקים קטנים ובינוניים. ההלוואה הינה חוץ בנקאית היות ומבחינת סניף הבנק בו חשבון העסק מתנהל, הגיע הכסף ממקור אחר שמשפיע לטובה על האובליגו של החשבון.
סכום הכסף שניתן לקבל במסגרת ההלוואה הינו עד 500,000 ₪ לעסקים עם מחזור של עד 10 מליון ₪ ו 750,000 ₪ לעסקים עם מחזור של 10-15 מליון ₪. ההלוואה ניתנת בדרך כלל לעסקים קיימים בצמיחה שסובלים מפער תזרימי או לכאלו המעוניינים להשקיע במטרה להרחיב את העסק. לקרן ישנם שלושה מסלולים נוספים : מסלול לעסקים בהקמה, מסלול מקוצר עד 100,000 ₪ ו מסלול עוטף עזה.

כדי לקבל הלוואה בערבות מדינה מומלץ לבצע בדיקה מקדימה בשם GO NOT GO מול הבנקים הרלוונטיים כדי לאשר לקרן שאין לחברה או לעסק המבקש בעיה כלשהי לאישור ההלוואה (לעיתים ישנו מצ"ב שהקרן מאשרת את ההלוואה והבנק המלווה לא מאשר ובדיקה מקדימה יכולה לחסוך סיטואציה זו). לאחר קבלת אישור GO כלומר, שלא הייתם מוגבלים בעבר ושלא חזרו לכם שקים בשנה האחרונה (אפילו שיק אחד מהווה בעיה) ניתן להגיש את טפסי הבקשה לקרן.

לצורך הגשת טפסי הבקשה נדרש לנתח פעילות עסקית משלושת השנים האחרונות של העסק (לרבות קבלת דו"חות כספיים מבקרים), לנתח פעילות עסקית בחשבון הבנק, להכיר יותר לעומק את החברה המבקשת, הבעלים ו/או המנהלים ולהגדיר מראש תוכנית – מה עושים עם הכסף – תוכנית עסקית לשיפור רמת ההכנסות העתידית של הארגון המבקש את ההלוואה. חשוב לקרן לוודא שמחזור המכירות של העסק או החברה המבקשים את ההלוואה מאפשר החזרתה.

לאחר הגשת הבקשה נשלח סוקר מטעם הקרן לבדוק את העסק או החברה, לאמת את הנתונים ולהכיר את המנהלים. אישור ההלוואה מתקבל בוועדה בלתי תלויה של הקרן ובהתאם לפוטנציאל העסקי העתידי שאמור להתקבל כתוצאה ממתן ההלוואה לארגון המבקש. בהמשך מועבר אישור הבקשה לבנק הרלוונטי לקבלת ההלוואה.

תנאי ההלוואה – על פי פרסומי הקרן, הריבית על ההלוואה מותאמת לריבית המקובלת במערכת הבנקאית להלוואות מהסוג הניתן על פי ההוראה, לפי שיקול דעתו של הבנק, ובאישור ועדת האשראי. מניסיוננו הריבית הממוצעת שקבלו לקוחותינו בהלוואות בערבות מדינה הינו פריים + 3%. תקופת ההלוואה עד 5 שנים כאשר ניתן לקבל 5 חודשי גרייס (דחיית תחילת התשלום בחמישה חודשים).

הכותב: דרור כהן, מנכ"ל המרכז הישראלי לשיווק, חברה לייעוץ שיווקי, מלווים ארגונים וחברות בהגשת בקשות להלוואה בערבות מדינה ובקבלת GO מהבנקים.

מאמרים נוספים בתחום:

קורס מנהלים מקצועיים בחברות השכרת רכב וחברות הליסינג
לימוד והקניית מיומנויות כמנהל מקצועי בחברות השכרת הרכב.
קרא עוד
קורס ניהול עסקי בעולם המודרני
התחרות בשוק רק הולכת וגוברת?
הטאלנטים שלכם בורחים לחברות הגדולות?
אתה מרגישים קרועים בין דרישות הבעלים לבין לחצים מצד העובדים והשוק?
השינויים בסביבה העסקית מטרידים את מנוחתכם?
קרא עוד
קורס מודיעין עסקי תחרותי - מידענות בעסקים
בעולם העסקים, המאופיין בתחרות עולמית גוברת ובזרימת מידע רב ונגיש, יש צורך בהיכרות עם כלים לאיסוף ועיבוד מידע. כלים אלה מסייעים רבות בתהליכי קבלת החלטות, גיבוש אסטרטגיות עסקיות והתמודדות יעילה עם השוק המשתנה.
קרא עוד
קורס ניהול פרויקטים

בניתוח חיי כל ארגון אנו מזהים מעבר מפרויקט לפרויקט. מנהלים בכירים וזוטרים כאחד נתקלים במהלך עבודתם בניהול פרויקטים, חלקם מורכבים יותר וחלקם מורכבים פחות.

הפרויקט מורכב מתמהיל של משימות ותתי משימות ועל כן דורש תיאום מלא בין גורמים שונים בארגון.

קרא עוד