מוצר פגום של יצרן זר? עליך להגיש תביעה בחו"ל / עו"ד אביגדור דורות, עו"ד דייס זייתון

ביום 4.9.12 ניתנה החלטת בית משפט השלום בנתניה, בה נפסק כי בית המשפט בישראל אינו מוסמך לדון בתביעת נזיקין כנגד חברת SHARP העולמית, וזאת היות ונזק אשר נגרם ממוצר פגום לכאורה של יצרן זר, אינו מקנה סמכות שיפוטית לבית המשפט הישראלי כנגד אותו יצרן (תא"מ 20942-04-10 רחמני ואח' נ' נקש ואח').

עובדות המקרה:

שריפה פרצה בדירה אשר בוטחה על ידי חברת מגדל, כאשר בדיקה אשר בוצעה על ידי חוקר שריפות מטעם מגדל העלתה כי יש סבירות גבוהה כי השריפה פרצה כתוצאה מכשל חשמלי במקרר מתוצרת חברת SHARP.

לאחר שפיצתה את מבוטחיה בגין נזקי שריפה בדירת המבוטחים, הגישה מגדל תביעת שיבוב, בין היתר, כנגד חברתSHARP . בכדי להקנות לבית המשפט הישראלי סמכות לנהל את התביעה כנגד חברת SHARP, נתן בית המשפט היתר המצאה של התביעה למשרדי SHARP ביפן.

SHARP הגישה בקשה לביטול היתר ההמצאה, בין היתר, בטענה כי בית המשפט הישראלי אינו הפורום הנאות לעניין התביעה כנגדה.

טענות הצדדים:
שארפ טענה, כי על פי תקנה 500(7) לתקנות סדר הדין האזרחי, ניתן להמציא כתב תביעה לנתבע זר באם התובענה מבוססת על מעשה או על מחדל בתחום המדינה. לעניין זה טענה שארפ, כי מעשה הנזיקין שמיוחס לה הוא התרשלות לכאורית בייצור המקרר, קרי, מעשה שנעשה ביפן, שם יוצר המקרר.
שארפ טענה כי גם אם נגרם נזק בישראל, הדין צריך לחול בהתאם למקום מושבו של המזיק הנטען, הוא יפן, וזאת היות וציפייתו הסבירה של יצרן זר היא כי התביעה בגין רשלנות בייצור מוצר תתברר על פי מקום מושבו.

מגדל טענה מנגד, כי על פי תקנה 500(10) לתקנות סדר הדין האזרחי, ניתן להמציא כתב תביעה לנתבע זר, אם מדובר בבעל דין דרוש או בבעל הדין הנכון בתובענה, הוא המצב בהתייחס ל-SHARP.

החלטת בית המשפט:

בית המשפט חזר על ההלכות אשר נפסקו על ידי בית המשפט העליון, אשר קבעו כי אין די בעובדה כי נגרם נזק בישראל בכדי להקנות סמכות שיפוט כנגד תושב זר, וכי יש לקבוע את מקום השיפוט על פי המקום בו תושב החוץ ביצע את מעשה הנזיקין.

בית המשפט קבע כי בית המשפט בישראל אינו "הפורום הנאות" בתביעה כנגד יצרן זר בטענה של התרשלות בייצור, שכן העוולה שמגדל טוענת כלפי שארפ, קרי, ייצור רשלני של המקרר, בוצעה (ככל שבוצעה) ביפן, שם יש להגיש את התביעה. 

לאור האמור, החליט בית המשפט לבטל את היתר ההמצאה למשרדי שארפ SHARP ביפן.
לא צוינו שמות ב"כ הצדדים.

מחבר מאמר זה הינו שותף במשרד עו"ד איתן, מהולל ושדות ומחבר הספר "דיני מכס וסחר חוץ" אשר יצא לאור בוצאה של לשכת המסחר ת"א והמרכז.

מאמרים נוספים בתחום:

פורום סחר חוץ ושיווק בינ"ל
המכללה העסקית באיגוד לשכות המסחר מציעה פלטפורמה אינטרנטית בנושא סחר חוץ, יבוא / יצוא ושיווק בינלאומי שבו תוכלו לשאול שאלות ולקבל עצות ממיטב המומחים.
קרא עוד
קורס סוכני מכס
סוכן מכס הינו המקצוע הבכיר ביותר בעולם הסחר הבינלאומי ותפקידו לייצג את היבואן ו/או היצואן מול המכס, משרדי ממשלה ורשויות מוסמכות נוספות. סוכן המכס רשאי לייצג את לקוחותיו רק בתנאי שהוסמך על ידי אגף המכס וקיבל רישיון מטעמו.
קרא עוד
קורס משלחים בינלאומיים
ההתפתחות העצומה בסחר הבינלאומי בעשור האחרון הגדילה את הביקושים למקצועות המחויבים ברישיון מטעם אגף המכס והם הפכו לנדרשים יותר ויותר במיוחד עם עליית מערכת שער עולמי של רשות המסים בינואר 2018. זהו תחום מגוון , אשר פותח הזדמנויות לתעסוקה בחברות עמילות מכס , יבוא ויצוא .
התפקיד של המשלח הבינלאומי הינו לשנע מוצרים ממדינה למדינה ולצורך העיסוק בתחום הוא מחויב ברשיון מטעם אגף המכס . המשלח הבינלאומי אינו המוביל אלא מומחה המשמש כמתווך בין בעל המטען למוביל הבינלאומי.
קרא עוד
קורס פקידי רישוי
ההתפתחות העצומה בסחר הבינלאומי בעשור האחרון הגדילה את הביקושים למקצועות המחויבים ברישיון מטעם אגף המכס והם הפכו לנדרשים יותר ויותר במיוחד עם עליית מערכת שער עולמי של רשות המסים בינואר 2018. זהו תחום מגוון , אשר פותח הזדמנויות לתעסוקה בחברות עמילות מכס , יבוא ויצוא.
קרא עוד