מוצר פגום של יצרן זר? עליך להגיש תביעה בחו"ל / עו"ד אביגדור דורות, עו"ד דייס זייתון

ביום 4.9.12 ניתנה החלטת בית משפט השלום בנתניה, בה נפסק כי בית המשפט בישראל אינו מוסמך לדון בתביעת נזיקין כנגד חברת SHARP העולמית, וזאת היות ונזק אשר נגרם ממוצר פגום לכאורה של יצרן זר, אינו מקנה סמכות שיפוטית לבית המשפט הישראלי כנגד אותו יצרן (תא"מ 20942-04-10 רחמני ואח' נ' נקש ואח').

עובדות המקרה:

שריפה פרצה בדירה אשר בוטחה על ידי חברת מגדל, כאשר בדיקה אשר בוצעה על ידי חוקר שריפות מטעם מגדל העלתה כי יש סבירות גבוהה כי השריפה פרצה כתוצאה מכשל חשמלי במקרר מתוצרת חברת SHARP.

לאחר שפיצתה את מבוטחיה בגין נזקי שריפה בדירת המבוטחים, הגישה מגדל תביעת שיבוב, בין היתר, כנגד חברתSHARP . בכדי להקנות לבית המשפט הישראלי סמכות לנהל את התביעה כנגד חברת SHARP, נתן בית המשפט היתר המצאה של התביעה למשרדי SHARP ביפן.

SHARP הגישה בקשה לביטול היתר ההמצאה, בין היתר, בטענה כי בית המשפט הישראלי אינו הפורום הנאות לעניין התביעה כנגדה.

טענות הצדדים:
שארפ טענה, כי על פי תקנה 500(7) לתקנות סדר הדין האזרחי, ניתן להמציא כתב תביעה לנתבע זר באם התובענה מבוססת על מעשה או על מחדל בתחום המדינה. לעניין זה טענה שארפ, כי מעשה הנזיקין שמיוחס לה הוא התרשלות לכאורית בייצור המקרר, קרי, מעשה שנעשה ביפן, שם יוצר המקרר.
שארפ טענה כי גם אם נגרם נזק בישראל, הדין צריך לחול בהתאם למקום מושבו של המזיק הנטען, הוא יפן, וזאת היות וציפייתו הסבירה של יצרן זר היא כי התביעה בגין רשלנות בייצור מוצר תתברר על פי מקום מושבו.

מגדל טענה מנגד, כי על פי תקנה 500(10) לתקנות סדר הדין האזרחי, ניתן להמציא כתב תביעה לנתבע זר, אם מדובר בבעל דין דרוש או בבעל הדין הנכון בתובענה, הוא המצב בהתייחס ל-SHARP.

החלטת בית המשפט:

בית המשפט חזר על ההלכות אשר נפסקו על ידי בית המשפט העליון, אשר קבעו כי אין די בעובדה כי נגרם נזק בישראל בכדי להקנות סמכות שיפוט כנגד תושב זר, וכי יש לקבוע את מקום השיפוט על פי המקום בו תושב החוץ ביצע את מעשה הנזיקין.

בית המשפט קבע כי בית המשפט בישראל אינו "הפורום הנאות" בתביעה כנגד יצרן זר בטענה של התרשלות בייצור, שכן העוולה שמגדל טוענת כלפי שארפ, קרי, ייצור רשלני של המקרר, בוצעה (ככל שבוצעה) ביפן, שם יש להגיש את התביעה. 

לאור האמור, החליט בית המשפט לבטל את היתר ההמצאה למשרדי שארפ SHARP ביפן.
לא צוינו שמות ב"כ הצדדים.

מחבר מאמר זה הינו שותף במשרד עו"ד איתן, מהולל ושדות ומחבר הספר "דיני מכס וסחר חוץ" אשר יצא לאור בוצאה של לשכת המסחר ת"א והמרכז.

מאמרים נוספים בתחום:

שינויים והתפתחויות בתפקידו של מנהל היצוא / זאב תלם
לעתים קרובות אנחנו עדים למונחים חדשים – שמענו כבר על JIT, ERP, CRM ואחרים.  אולם על אף התפתחות התורות והתפיסות החדשות בתפקידו של מנהל היצוא אשר מטפל בתפעול היצוא לא השתנה במשך עשרות שנים: לוודא את הגעת המשלוח ללקוח הסופי בעיתוי ובמחיר הנכונים ובמצב טוב.
קרא עוד
למי מתאים קורס פקידים רשויים?

קורס זה בא להכין את הלומדים לבחינות מטעם אגף המכס והמע"מ לתעודת פקיד רישוי מוסמך. הקורס כולל מרתון בחינות שמכין את הלומד לסוגי השאלות הנשאלות בבחינה.

קרא עוד
אשראי דוקומנטארי ותנאי המכר / מר סידני אמיר
בחברות גדולות או בינוניות לא תמיד קיימת אינטראקציה בין מחלקת השיווק לבין מחלקת היצוא, ולכן נוצרות בעיות. לאחר פתיחת ה-אשראי הדוקומנטארי מחלקת היצוא מגלה כי היא לא יכולה לספק את המסמכים הדרושים על ידי היבואן, הכתובים בתנאים של הא.ד.
קרא עוד
יחסי אמון ועסקים בסין - איך יוצרים פעילות עסקית?

במקביל לחלקים הביזנסיים של יצירת פעילות עסקית  קיים החלק האנושי, יצירת יחסי אנוש עם האדם שמולי, יצירת יחסי אמון להגיע למצב שאני נותן בו אמון כפרטנר שלי לעסקים והוא נותן אמון בי.
בסין החלק הזה חשוב עוד יותר מאשר בישראל או בכל מקום אחר, בסין יצירת יחסי אנוש היא המקום בו הכול מתחיל. אתה יבואן? יצואן? רוצה לעשות עסקים עם סין? בוא נלמד כמה דברים על יצירת יחסי אנוש בסין, יש לזה משמעות כלכלית גדולה.

קרא עוד